skip to Main Content
U16A VINDER LANDSFINALEN 2019

U16A VINDER LANDSFINALEN 2019

Klubbens U16A hold har i dag vundet landsfinalen i juniorholdturneringen efter en sejr på 4-2 over Dragør i finalen, som blev spillet i Skærbæk Mølle Golfklub.
Ud fra drengenes handicap var der lagt op til en tæt finale, men det skulle vise sig at blive noget anderledes. Malte blev sendt først ud i 1. singlen og skulle kun bruge 12 huller til at bringe Holstebro på 2-0 efter en 7/6 sejr. Bagved gik det modsat, da Lucas i 2. singlen tabte på hul 13 med 7/5 og dermed var stillingen 2-2 og det hele skulle afgøres i 3. singlen og her fandt Victor det gode spil frem på bagni og vandt sin match på hul 16 med 4/2 og dermed var sejren på 4-2 en realitet 🏆🍾
Sejren er kulminationen på en fantastisk sæson, hvor drengene har været stærkt spillende sæsonen igennem og hvor Christian Laustsen i øvrigt også har været en del af holdet i puljespillet.

Back To Top